O PRORAČUNU GRADA BUZETA ZA 2017. GODINU
ŠTO JE TO PRORAČUN?
Instrument pomoću kojega jedinice lokane samouprave prikupljaju i raspodjeljuju sredstva zove se proračun. Proračun ima zadaću da pridonosi gospodarskom razvoju lokalne jedinice, ali i da ima socijalnu komponentu. U Republici Hrvatskoj postoje tri razine proračuna: državni proračun, proračun izvanproračunskih fondova i proračun jedinica lokalne i regionalne samouprave, a sva tri zajedno čine proračun opće države.
Proračun se sastoji od prihoda i rashoda. Prihode možemo pritom podijeliti na: prihode iz vlastitih izvora, zajedničke prihode, pomoći i prihode od zaduživanja.
Vlastiti izvori sredstava općina i gradova:
prihodi od vlastite imovine,
općinski, odnosno gradski porezi u skladu s ovim Zakonom,
novčane kazne i oduzeta imovinska korist za prekršaje koje sami propišu,
upravne pristojbe u skladu s posebnim zakonom,
boravišne pristojbe, u skladu s posebnim zakonom,
komunalne naknade, doprinosi i druge naknade utvrđene posebnim zakonom,
naknade za uporabu javnih, općinskih ili gradskih površina,
drugi prihodi utvrđeni posebnim zakonom.
Općine ili gradovi mogu uvesti ove poreze:
prirez porezu na dohodak,
porez na potrošnju,
porez na kuće za odmor,
porez na tvrtku ili naziv,
porez na korištenje javnih površina.
Jedinice lokalne samouprave u svom samoupravnom djelokrugu obavljaju poslove lokalnog značaja kojima se neposredno ostvaruju potrebe građana, a koji nisu Ustavom ili zakonom dodijeljeni državnim tijelima i to osobito poslove koji se odnose na: uređenje naselja i stanovanje, prostorno i urbanističko planiranje, komunalne djelatnosti, brigu o djeci, socijalnu skrb primarnu zdravstvenu zaštitu, odgoj i osnovno obrazovanje, kulturu, tjelesnu kulturu i šport, zaštitu potrošača, zaštitu i unapređenje prirodnog okoliša, protupožarnu i civilnu zaštitu.
Iako je u nadležnost lokalne samouprave formalno preneseno dosta poslova, to prenošenje ne prati u dovoljnoj mjeri i decentralizacija financijskih sredstava. Tako da velika većina lokalnih jedinica ne može iz vlastitih prihoda financirati obaveze koje su im stavljene u nadležnost te još uvijek u velikoj mjeri ovisei o sredstvima iz državnog proračuna. Također, rijetko koja lokalna jedinica u RH može financirati kapitalne investicije bez većinskog učešća sredstava iz državnog proračuna. Tako je izgradnja kapitalnih objekta i drugih kapitalnih investicija većinom svedena na razinu političkog odlučivanja, dok ekonomska struka i metode koje se primjenjuju pri ocjenjivanju o svrsishodnosti neke kapitalne investicije imaju u puno slučajeva drugorazredno značenje.
PROCEDURA DONOŠENJA PRORAČUNA
1. Smjernice Vlade Republike Hrvatske - Planiranje proračuna tj. procjene prihoda i izrada lokalnog proračuna temelji se na državnim makroekonomskim pokazateljima te na smjernicama za plan i pripremu državnog proračuna, kao i na vlastitim procjenama rasta gospodarske aktivnosti na području lokalne jedinice. Prvi korak u proračunskom procesu kod jedinica lokalne samouprave su upravo smjernice koje ministarstvo financija šalje prvo županijama, a nakon toga one šalju te smjernice gradovima i općinama na svom području. Te smjernice lokalne jedinice šalju proračunskim korisnicima koji se financiraju transferima iz lokalnih proračuna.
2. Poziv gradskim ustanovama i institucijama te Mjesnim odborima - Za razliku od dosadašnjih godina Gradonačelnik Grada Buzeta ove je godine temeljem članka 32. Zakona o proračunu (NN 87/08, 136/12), objavio Poziv za predlaganje programa i projekata i uvrštenja u Proračun Grada Buzeta za 2017. godinu gradskim ustanovama i organizacijama, a poziv za prijedlog komunalnih i društvenih projekata dobili su i Mjesni odbori. Zbog zakonskih izmjena i Uredbe Vlade Republike Hrvatske o financiranju neprofitnih udruga, ostali dosadašnji i potencijalni korisnici proračunskih sredstava, odnosno sve odgojno obrazovne ustanove, registrirane udruge koje su izvršile upis u Registar neprofitnih organizacija, ostale pravne osobe koje djeluju na području i izvan područja Grada Buzeta te fizičke osobe koje žive i rade na području Grada Buzeta, prijedloge programa i projekata moći će kandidirati na javne natječaje koji će biti raspisani nakon donošenja proračuna.
3. Javna rasprava - Prijedlog proračuna, kojeg gradskom vijeću predlaže gradonačelnik, sukladno zakonskim propisima mora proći javnu raspravu. U javnoj raspravi svi zainteresirani mogu podnijeti primjedbe na prijedlog, predložiti određene izmjene ili dopune, o kojima potom predlagač odlučuje jesu li opravdane te ima li mogućnosti njihovog uvrštavanja u konačni prijedlog. Prijedlog proračuna za javnu raspravu gradonačelnik mora uputiti Gradskom vijeću najkasnije do 15. studenoga.
4. Donošenje proračuna na Gradskom vijeću - Konačni prijedlog proračuna, u pravilu prije kraja godine, dolazi na raspravu u Gradsko vijeće, te se po njegovom donošenju on može primjenjivati u godini za koju je donesen.
PROSJEČNE VRIJEDNOSTI SVIH PRIJEDLOGA
NEMA POSLANIH PRIJEDLOGA